فرصت های شغلی در ترکیه

با افزایش نیروی کار در جهان ، و حرکت جریانات سرمایه و دانش ، مردم فرصت های شغلی را در کشورهای مختلف دنبال می کنند. مزایای ترکیه به عنوان یک کشور برای اتباع خارجی نیز مورد توجه قرار می گیرد.
اما درواقع حقوق اجتماعی متعلق به اتباع خارجی در ترکیه که برای زندگی یک انسان ضروری می باشد ، چیست؟در این مقاله، ما از حقوق اجتماعی اساسی اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می کنند،بحث خواهیم کرد.
چه قوانینی از حقوق تأمین اجتماعی اتباع خارجی را حمایت می کنند؟ قانون اساسی جمهوری ترکیه “هر کس حق امنیت اجتماعی دارد.” این بیانیه شامل حقوق اجتماعی اتباع خارجی نیز می شود. قانون بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت عمومی نیز به این موضوع پرداخته است.
طبق قانون؛به جز کسانی که توافق نامه های تأمین اجتماعی ملی را براساس متقابل دارند ، افرادی از اتباع خارجی که با قرارداد خدمات تامین اجتماعی کار می کنند ، مطابق با قانون ۴ / a (SSK) بیمه می شوند. ”


قرارداد امنیت اجتماعی متقابل چیست؟
موافقت نامه های دو جانبه یا چند جانبه تأمین اجتماعی ، حقوق و تعهدات مربوط به تأمین اجتماعی اتباع خارجی را كه امضای این توافق نامه در هردو طرف تعهد ایجاد می كنند ، تنظیم شده اند. اگر چنین قراردادی بین دو کشور وجود داشته باشد ، به این معنی است که شهروندان هر دو کشور از حقوق تأمین اجتماعی همدیگر برخوردار هستند.
از سال ۲۰۱۶ کشورهایی که با ترکیه توافقنامه امنیتی دو جانبه اجتماعی را امضا کرده اند، به شرح زیر می باشند:
قوانین اساسی در مورد اتباع خارجی، برای کسانی که در ترکیه مشغول به کار شدند ، زمانی اجرا میشود که شروع کار آنها به مؤسسه تأمین اجتماعی گزارش شود. قرارداد تامین اجتماعی دو جانبه به اشخاص که اتباع کشورهای دیگر در کشور خود بیمه هستند، برای دوره مشخص شده در قرارداد که در ترکیه مشغول فعالیت بودند ، برایشان در کشورشان بیمه در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ، این دوره برای شهروندان گرجستان ۲۴ ماه است اما مدت زمان این دوره می تواند تا ۶۰ ماه تمدید شود.
آیا خارجی ها می توانند از حقوق بهداشتی شهروندان عادی بهره مند شوند؟
اتباع خارجی برای بهره مندی از بیمه درمانی عمومی باید به نزدیکترین مرکز تأمین اجتماعی مراجعه کنند. ترکیه دارای بیش از ۶۰۰ مرکز تامین اجتماعی برای ثبت نام بیمه درمانی است. برای اتباع خارجی که اجازه اقامت در ترکیه اعطا شده است،اتباع خارجی که در سایر کشورها بیمه ندارند ،کسانی که بیش از یک سال در ترکیه زندگی کرده اند میتوانند از این بیمه بهره مند شوند.
اتباع خارجی که دارای حق بیمه درمانی عمومی هستند ، همسر او ،کودک (یا فرزندان) زیر ۱۸ سال ،کودکان مجرد زیر ۲۰ سال که در دبیرستان یا معادل آن مشغول تحصل می باشند ، فرزندان که ۲۵ سال سن دارند و مجرد هستند و مشغول تحصیل در دانشگاه می باشند ،کودکان معلول بی توجه به سن آنها و یا والدینی که زندگی آنها توسط یک تبعه خارجی تأمین می شود ، مطابق معیارهای تعیین شده توسط این اداره ، می توانند از خدمات درمانی بهره مند شوند.
آیا خارجی ها می توانند از بیمه بیکاری بهره مند شوند؟ شهروندان کشورهای دیگری که قرارداد تامین اجتماعی با کشور ترکیه دارند ، با توجه به این قرارداد می توانند در مدت زمانی که در ترکیه مشغول به کار هستند ، از بیمه بیکاری نیز بهره مند شوند.
آیا اتباع خارجی ،حقوقی مانند مرخصی و پرداخت حق الزحمه را دارا هستند ؟
اتباع خارجی شاغل در ترکیه نیز میتوانند از حقوق ساعت کار، اضافه کاری، مرخصس استحقاقی و بدون حقوق، حق سنوات، حق فسخ قرارداد و حقوق خاتمه همکاری بهره مند شوند.


اتباع خارجی درکدام مشاغل نمی توانند شاغل شوند؟
حرفه های ممنوعه از سال ۲۰۱۶ میلادی برای اتباع خارجی در ترکیه ممنوع است:
• دندانپزشکی ، مامایی و پرستاری
• مسئول فنی داروخانه
• دامپزشکی
• مدیر مسئول در بیمارستانهای خصوصی
• در بخش دریایی ناخدای کشتی ، ماهیگیری ، صید صدف ، اسفنج ، مروارید ، مرجان و غیره.
غواصی ، جستجوگر ، راهنما ، مهندسی و کارمندی در بخش آب های آزاد
• دفاع
• دفتر اسناد رسمی
• کارگزاری گمرک
• افسر امنیتی در سازمان های خصوصی یا دولتی
اتباع خارجی می توانند در حرفه های خارج از این لیست مشغول به کار شوند.
اتباع خارجی آیا میتوانند در ترکیه بازنشسته شوند؟
بله، خارجی ها می توانند در ترکیه بازنشسته شوند.شرایط بازنشستگی برای اتباع خارجی و شهروندان ترک یکسان است. سن بازنشستگی برای بانوان اتباع خارجی ساکن در ترکیه، ۵۸ و برای آقایان ۶۰ سال می باشد.برای رسیدن به شرایط بازنشستگی کارمندان دولتی باید ۷۲۰۰ روز (۲۰سال) و کارمندان مستقل باید ۹۰۰۰ روز(۲۵ سال) حق بیمه را پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.