تحصیل و بورسیه تحصیلی در ترکیه

بسیاری از دانش آموزان و یا داوطلبین کنکوری که در ایران به رشته ها و دانشگاه های مورد نظر و دلخواهشان نتوانستند راه یابند، به دنبال راهی هستند تا وارد رشته و دانشگاه مورد علاقه شان شوند. از این رو معمولا کشورهای اروپایی  و آمریکائی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. اما کشورهای اروپایی و آمریکائی هزینه ها و شرایط سختی را برای علاقمندان تحصیل بعضا بوجود می آورند. اما ترکیه یکی از کشورهایی ست که میتوانند برای ادامه تحصیل برگزینند. رتبه های جهانی قابل قبول برای دانشگاه های ترکیه ، نزدیکی این کشور به ایران ، هزینه های معقول زندگی و ادامه تحصیل در این کشور، فرصت بورسیه های تحصیلی قابل دسترس و نزدیکی فرهنگی این کشور به ایران از عمده دلایل انتخاب ترکیه برای مقاصد تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان ایرانی میباشد. در زیر به تفضیل در مورد شرایط تحصیل در این کشور می پردازیم.

دوره لیسانس در دانشگاه های دولتی ، بصورت ۴ ساله و ۵ ساله (مختص رشته های خلبانی ، وکالت ) است. ورودی این دانشگاه ها با آزمون Yös که شامل موارد درسی ریاضی ،هوش ، هندسه و نمره قبولی درآزمون TÖMER(زبان ترکی) و یا معدل دیپلم می باشد. این آزمون ها برای دانشگاه های دولتی است که معدل دیپلم تعیین کننده سطح آغاز به تحصیل در سطوح کاردانی و یا کارشناسی می باشد. معدل دیپلم ۱۷ تا ۱۸ در سطح کاردانی و بین ۱۸ تا ۲۰ در سطح کارشناسی وارد دانشگاه می شوند. معدل ۱۹ به بالا می توانند در رشته های مهندسی و پزشکی در تمامی شهرها بجز استانبول(استانبول در زمینه رشته های پزشکی بسیار مقررات سختگیرانه ای دارد. اما در برخی از زمانها پذیرش دانشگاه دارند.)آغاز به تحصیل نمایند.

در آزمون های Yös اولویت با سنین پایین تر می باشد. در این آزمون اولویت ورود به دانشگاه با دختران می باشد. اولویت پذیرش دانشگاه ها (دانشگاه هایی با محدودیت در ظرفیت پذیرش) برای کشورهای مختلف به ترتیب اولین پذیرش ها از کشور های عربی ، سپس آلمان و تقریبا در جایگاه آخر ایرانی ها قرار دارند.

حداقل نمره قبولی آزمون Yös در شهر استانبول ۴۰ و در شهرهای مجاور مثل کوجاعلی، اسکی شهیر، سامسون ، آنتالیا )در برخی سالها( ۳۵ و در سالهای دیگر ۴۰ می باشد. نمره مورد نیاز برای سطوح کاردانی بین ۴۵ تا ۷۰ ، برای سطوح کارشناسی بین ۷۰ تا ۹۰ و برای پزشکی- داروسازی و دندان پزشکی بین ۹۰ تا ۱۰۰ می باشد. این سطح از نمرات بیشتر برای شهرهای بزرگ مثل استانبول ،ازمیر ، سامسون می باشد و برای شهرهای دیگر با نمره های پایین تر هم قبولی دارند.

مدت زمان لازم برای سطح کاردانی ۲ سال می باشد اما آزمونی بنام dgs وجود دارد که شامل ریاضی و ترکی است.

دانشگاه های خوب و ترجیحی رشته های پزشکی دانشگاه استانبول و دانشگاه ۱۹ ایلول می باشند. اما در رشته های مهندسی دانشگاه استانبول تکنیک و یلدیز تکنیک طرفداران بیشتری دارند.

یک دانشگاه بین المللی به نام دئوز ایچی وجود دارد که در آزمون های ورودی آن نمره TOEFL هم حائز اهمیت است. این دانشگاه در ایتدا از کالج های آمریکائی بوده و بعدها به دولت ترکیه منتقل شده است.

در دانشگاه خصوصی نمره قبولی آزمون Yösملاک پذیرش بورسیه می باشد.معدل دیپلم دانشجو نیز در وضعیت بورسیه تحصیلی تاثیرگذار است.اگر معدل دانشجو بالای ۱۸٫۵ باشد ، امکان پذیرش بورسیه دانشجو بسیار بالاست. درصورت قبولی در بورسیه ۲۵ درصد و یا ۵۰ درصد از مخارج تخفیف داده می شود.در صورت پایین بودن معدل دیپلم هیچ منعی برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی و رشته های دلخواه ندارند.

دانشگاه های معتبر و به نام خصوصی بترتیب شهریه های بالا تا پایین در زیر برای شما آورده شده است:

۱- KOÇ Üni

۲- Sabancı Üni

۳- galatasaras Üni

۴- bilgi Üni

۵- biruni Üni

۶- haliç Üni

۷- ticaret Üni

۸- üsküdar Üni

۹- bilge Üni

۱۰- medifol Üni

۱۱- kültür Üni

۱۲-aydıın Üni- beykent – avel

۱۳- rumeli

۱۴- nişantaşi

۱۵- esenyurt

در دانشگاه های ترکیه به دانشجویان حق رفتن به مدت ۶ ماه به کشورهای خارجی اعطا می شود. این کشورها، کشورهای مهم دنیا از جمله آمریکا ، آلمان و ایتالیا می باشد. مدت زمان سفر به خارج از کشور به دروس و آموزش دانشجویان صدمه ای وارد نمی کند چراکه این دوره را به درخواست خود دانشجو یا در دانشگاه های خارجی به تحصیل ادامه می دهد و یا تحصیل خود را د رتیکه به حالت استاپ (توقف) در می آورد.

دانشجویانی که به خارج از کشور سفر می کنند از تمامی امکانات مانند محل زندگی به مدت ۶ ماه ، دانشگاهی که در آن قصد ادامه تحصبل دارند، و یا محل کاری که در آن بازه در آنجا مشغول فعالیت هستند ، برایشان فراهم میشود. مبلغ پرداختی برای این مدت ۱۸ هزار لیر معادل ۳۵۰۰ دلار می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.