اقامت از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ اقامت در ترکیه ازدواج با یک شهروند ترک می باشد.اقامت از طریق ازدواج شرایط و ویژگی های خاص خود را دارد. این ازدواج نه یک ازدواج صوری بلکه یک ازدواج واقعی باید باشد.

پس از اجرای عقد و  ازدواج  میتوانید درخواست اقامت دائم نمائید.اما این ازدواج به مدت ۳ سال تحت نظر دولت و بازرسان می باشد تا از صحت و واقعی بودن ازدواج مطمئن شوند. این بازرسان در طول شبانه روز و در هر ساعتی به مکان سکونت مشترک مراجعه و از نزدیک وضعیت ازدواج شمارا بررسی خواهند کرد.در این خصوص از همسایه ها هم تحقیق خواهند کرد.

فردی که با او ازدواج می‌کنید، نباید پناهنده ترکیه باشد. ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج (ویزای پیوستن به همسر) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.

مدارک مورد نیاز برای ترک ها و بیگانگانی که با شهروند یک کشور خارجی ازدواج می کنند به شرح زیر است:

اسناد مورد نیاز شهروندان ترکیه:

  • کارت هویت جمهوری ترکیه
  • کپی صفحات مشخص شده گذرنامه توسط شهرداری محل ثبت نام
  • تاییدیه گزارش سلامت پزشک خانواده

اسناد درخواست شده از همسر خارجی به شرح زیر است:

هویت / گذرنامه: گذرنامه برای همسر خارجی به عنوان هویت پذیرفته می شود. اگر گذرنامه ندارید؛ شما به هویت کشور خود نیاز دارید. کشور از پاسپورت یا هویت دفتر اسناد رسمی ترجمه ترکی گواهی باید در ترکیه انجام شود. در صورت درخواست با گذرنامه ؛ گذرنامه منقضی نشده است و باید تا زمان روز عروسی معتبر باشد.

ویزا: اگر با ویزا وارد کشور شده اید ، شخص باید ویزای خود را نیز ضمیمه کند تا ثابت کند پناهنده یا فراری نیست. اگر ویزا منقضی شده باشد ، اجازه اقامت لازم است.

عکس: عکس های گذرنامه گرفته شده در ۶ ماه گذشته جزء موارد ضروری است. تعداد عکس ها بسته به بخش ازدواج متفاوت خواهد بود.

گزارش سلامت: اگر پزشک خانواده وجود داشته باشد ،تاییدیه آن پزشک و یا اگر تبعه خارجی پزشک خانوادگی ندارد  برای گرفتن گزارش سلامتی باید به بیمارستان دولتی مراجعه کنید.

جواز ازدواج: مجوز ازدواج برای اتباع بیگانه نیز از جمله مدارک لازم است. اتباع خارجی سن ، وضعیت تأهل ، مانند وضعیت هاییی که مانع از ازدواج آنها می شود را با ارائه  گواهی جواز ازدواج می شود ، لازم است اثبات کنند.(مانعی برای ازدواج وجود ندارد)

افرادی که هم شناسنامه دارند و هم شناسنامه می گیرند ، نیازی به اخذ مجوز ازدواج ندارند.

تبعه خارجی برای تهیه این مدارک باید به محل اقامت رسمی خود مراجعه و یا به کنسولگری رسمی کشور خود در ترکیه مراجعه کند.

گواهی تجرد : تبعه خارجی باید با درخواست از مقامات ذیصلاح کشور خود مبنی بر اینکه در کشور خود ازدواج نکرده است ، گواهی تجرد ارائه کند. کسانی که مجوز ازدواج دریافت می کنند ، نیازی به تهیه آن ندارند.

گواهی تولد : اگر شناسنامه ازدواج هیچ یک از نامهای والدین ، ​​محل تولد و تاریخ تولد را درج نکند ، گواهی تولد حاوی این اطلاعات لازم است.

برخی از کشورها، گواهی مجوز ازدواج ، گواهی تولد، اسنادی مانند گواهی تجرد، به جای نماینده کشور خود در ترکیه از مقامات ذی صلاح کشور خود تهیه می کنند. به عنوان مثال، اگر شما می خواهید با یک شهروند آلمانی ازدواج کنید.، و  این اسناد از یک دفتر نمایندگی در ترکیه قابل تهیه نیست ،می تواند مدارک را از یکی از مقامات رسمی که به چند زبان مسلط هستند در کشور خود تهیه کند.

اتباع خارجی که تمایل به ازدواج در ترکیه دارند ، باید این مساله را از نمایندگان کشورهای خود سوال کند.

فرایند ازدواج با پناهندگان در ترکیه

طبق قانون ، افرادی که به دلایل خاصی به کشور خود برنمی گردند یا مایل به بازگشت نیستند ، به عنوان پناهنده پذیرفته می شوند.

مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

گذرنامه / کارت احرازهویت: می توان با گذرنامه معتبر که ترجمه شده است، درخواست ازدواج کرد.

علاوه بر این ، ” برگه موقت احراز هویت ” که پناهنده از اداره کل مدیریت مهاجرت استان دریافت می کند ، به عنوان هویت پذیرفته می شود.

مجوز ازدواج : این گواهی ، می تواند از اداره کل جمعیت و امور شهروندی درترکیه که به امور پناهندگان رسیدگی میکند ،دریافت خواهید کرد.

کسانی که هنوز ثبت نام نکرده اند مجبورند گواهی لازم را از مقامات پلیس دریافت کنند کسانی که در اداره کل مدیریت مهاجرت ثبت نام کرده اند می توانند مجدداً گواهی را از اینجا دریافت کنند. با این حال ، شخصی که با این سند در دفتر والی استان ازدواج می کند ، باید دارای امور حقوقی استان باشد.

گزارش سلامت: تهیه گزارش بهداشت از پزشکان خانواده یا بیمارستانهای عمومی نیز ضروری است.

عکس: گرفته شده در شش ماه گذشته.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.