استانبول کارت

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید مانند همه شهرهای بزرگ از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس ، مترو ، متروبوس ، تراموا و کشتی های مسافربری و تفریحی می توانید برای تردد استفاده کنید و لذت ببرید. در شهرهای بزرگ کرایه تاکسی ها  و عموما” ماشین های شخصی بدلیل بالابودن هزینه بنزین مقرون به صرفه نیست.

در ترکیه و علی الخصوص شهر استانبول که یکی از بزرگترین و پرتردد ترین شهرهای جهان محسوب می شود ، براحتی با  استفاده از استانبول کارت در هزینه های رفت و آمد در شهر صرفه جویی می کنید.

این کارت پرمصرف را به آسانی می توان در استانبول تهیه کرد. استانبول کارت را از باجه های مستقر در ایستگاه های اتوبوس ، متروبوس ، مترو ، تراموا و کشتی می توانید بخرید و یا شارژ نمایید. از دستگاه های خودکار  نیز می توانید استفاده کنید.

البته چون دستگاه های خودکار عموما به زبان ترکی هستند باید از مامورین ایستگاه ها راهنمایی بخواهید.

این کارت مخصوص استفاده در شهراستانبول می باشد و در شهرهای دیگر ترکیه باید از کارت های مخصوص همان شهر استفاده کنید. برای مثال در شهر آنتالیا کارت های مقوایی را از راننده اتوبوس می توانید خریداری کنید.

روش خرید و شارژ این کارت ها با دستگاه خودکار بسیار ساده است اگر تسلط نسبی به زبان ترکی دارید. ولی باید توجه داشته باشید که این دستگاه ها فقط از اسکناس کاغذی استفاده می کنند و به میزان اسکناس وارد شده شارژ انجام می دهند. یعنی اگر اسکناس درشت استفاده کنید این مساله را مد نظر بگیرید که امکان بازپس گیری مبلغ وجود ندارد.

استانبول کارت توریستی

استانبول کارت انواع مختلفی دارد. اما شما به عنوان توریست فقط از نوع ساده آن که به مقدار معینی شارژ شده و قابل استفاده است ، می توانید استفاده کنید. با اتمام شارژ پولی اگر قصد استفاده مجدد دارید باز به میزان دلخواه می توانید آنرا شارژکنید.

استانبول کارت دانشجویی

اگر در این کشور به عنوان دانشجو سکونت دارید می توانید از نوع دانشجویی استفاده کنید که ۵۰ درصد تخفیف برای هر سفر شما شامل می شود.

استانبول کارت افراد خاص

انواع دیگری از استانبول کارت برای افراد مسن و معلولین نیز وجود دارد که بعضا تردد کاملا رایگان می شود.

شرایط استفاده از این کارت ها در سایت https://www.istanbulkart.istanbul/  به تفضیل شرح داده شده است.

استانبول کارت ماهیانه

نوع دیگری از استانبول کارت نیز وجود دارد که بصورت ماهیانه شارژ می شود و دیگر نیاز به شارژ مکرر ندارد. در ضمن با استفاده از این کارت ها مبلغی به عنوان شارژ ماهیانه واریز شده ( در تابستان ۹۸ این مبلغ حدود ۲۰۰ لیر می باشد) و شما به تعداد ۲۰۰ بار می توانید از این کارت استفاده کنید.

توجه کنید در حالت عادی (استانبول کارت توریستی) شما یکبار در ورود به ایستگاه و یکبار در هنگام خروج از ایستگاه کارت می زنید اما در کارت ماهیانه و در مسافت های کوتاه یکی از این مبالغ به حساب شما باز می گردد.

برای دریافت کارت ماهیانه نیاز به شماره کیملیک یا همان کد شناسایی در ترکیه می باشید. برای همین برای مصرف توریستی مناسب نمی باشد. برای افرادی که روزانه به تعداد دفعات از وسایل نقلیه استفاده می کنند به صرفه تر است.

مبلغ تهیه این کارت در زمان نگارش این مقاله (تابستان ۹۸) به مبلغ ۶ لیر ترکیه می باشد.

اگر درهنگام خرید از اسکناس ۱۰ لیری برای مثال استفاده کنید الباقی این مبلغ بصورت شارژ به کارت اضافه می شود.

این کارت سالیانه نیاز به تمدید مجدد دارد که مبلغی بابت آن به میزان حدودی ۵ لیر دریافت می شود. در صورت مفقودی برای بار اول مبلغی در حدود ۱۰ لیر و بار دوم ۲۰ لیر پرداخت خواهید کرد.

در ایستگاه های وسایل نقلیه عمومی صدای هر کارت با کارت دیگر متفاوت است که توسط نگهبان یا پلیس چک می شود. اگر شما از کارتی که متعلق به خودتان نیست ، استفاده کنید و متوجه این قضیه شوند محکوم به پرداخت جریمه نقدی برای بار اول به میزان حدودی ۸۰ لیر و بار دوم ۲۲۰ لیر خواهید بود. درصورت تکرار برای بار سوم کلا کارت شما ضبط شده و دیگر نمی توانید کارت جدیدی دریافت کنید.

اگر وسیله شخصی خود را در وسایل نقلیه عمومی گم کردید ، به نگهبان همان ایستگاه اطلاع دهید تا با تماس با راننده پیگیر اشیا شما شوند و با چک کردن دوربین های موجود در وسیله نقلیه بتوانند به شما کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.